
VIII Międzynarodowa Konferencja Psychotraumatologii w Gdańsku – relacja
23 maja miałyśmy przyjemność uczestniczyć w VIII Międzynarodowej Konferencji Psychotraumatologii pt. „Losy ludzkich pragnień i miłości w obliczu traumy”, organizowanej przez Fundację Pomorskie Centrum Psychotraumatologii w Gdańsku oraz Centrum Psychoterapii Zintegrowanej „Kirinus” w Monachium.
Konferencja odbyła się w przestronnych, a jednocześnie przytulnych wnętrzach Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, ozdobionych roślinnymi dekoracjami. Miejsce to szybko wypełniło się uczestnikami, którzy — korzystając z zapewnionego przez organizatorów bufetu — dzielili się wrażeniami i refleksjami z wykładów przy stolikach i na ławkach w strefach relaksu. W tym miejscu należy również docenić bardzo dobrą akustykę sali wykładowej i nagłośnienie oraz profesjonalne tłumaczenie symultaniczne wykładów prowadzonych w języku niemieckim.
Podczas konferencji miałyśmy okazję wysłuchać inspirujących wystąpień uznanych specjalistów: dr Katarzyny Sitnik-Warchulskiej, prof. Dr hab. Katarzyny Schier, prof. Serge’a Sulza, dr nauk med. Lidii Popek, Michaela Silca oraz dr Alfreda Waltera.
Dr Katarzyna Sitnik-Warchulska w poruszającej prelekcji „O pragnieniu życia mimo wszystko” przybliżyła zagadnienia związane z terapią rodzin dzieci chorujących na rzadkie schorzenia — czyli te występujące u mniej niż 1 na 2000 osób, jak na przykład zespół Retta.
Dr Lidia Popek zaprosiła uczestników do refleksji nad wyzwaniami rodzicielstwa we współczesnym świecie oraz przedstawiła propozycję ram konceptualizacji dobrego rodzicielstwa w wykładzie „Co się dzieje z miłością rodzicielską?”
Prof. Katarzyna Schier w wykładzie: „Troszczenie się – przejaw miłości czy strategia przetrwania?” poruszyła temat troski — zarówno jej jasnych, jak i ciemnych stron — ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska parentyfikacji. W obszernym wykładzie, łączącym wiedzę z różnych dziedzin psychologii i psychoterapii, rozważała odpowiedzi na ważne pytania, m.in.: kiedy troska wyraża więź, a kiedy staje się źródłem cierpienia? Co oznacza troska (lub jej brak) o siebie i własne ciało?
Prof. Serge Sulz przybliżył słuchaczom idee terapii behawioralnej wspierającej mentalizację MST, omawiajac jej założenia, etapy, oraz model szkolenia terapeutów w wykładzie „Od traumy po potrzebę zaspokojenia poprzez terapię behawioralną promującą mentalizację”
Michael Silc przedstawił praktyczne zastosowanie integratywnej psychoterapii dzieci i młodzieży w wykładzie „Terapia traumy w ujęciu integracyjnym”. Obserwacja procesów terapeutycznych oraz ich różnorodnych aspektów była dla nas, jako praktyków, niezwykle wartościowym doświadczeniem.
Z kolei prof. Alfred Walter w wystąpieniu „O pragnieniu bycia widzianym i rozumianym. O kształtowaniu niezbędnej dynamiki inscenizacji traumy w psychoterapiach psychoanalitycznych” zaprezentował bezsłowny sposób pracy z małym dzieckiem doświadczającym traumy — poprzez tworzenie narracji o trudnych przeżyciach w trakcie zabawy i aktywności podejmowanych w relacji z terapeutą. Jego wystąpienie dostarczyło wielu inspirujących przemyśleń na temat symbolicznej ekspresji traumy oraz pracy analitycznej odbywającej się poza słowami.
Na koniec wszyscy Prelegenci zajęli miejsce na scenie i odpowiadali na pytania z audytorium.
Serdecznie dziękujemy Organizatorom za możliwość udziału w tym niezwykle wartościowym wydarzeniu — łączącym naukę, refleksję i doświadczenie spotkania. Czas spędzony na konferencji był dla nas zarówno przyjemny, jak i rozwijający.
Agnieszka Draczyńska
Emilia Okulicz
Katarzyna Olejniczak
Psycholożki z zespołu „Rzeki”